Specialized Tero 3.0 Bike 2025 Oak Green Metallic/Smoke
Meet the Turbo Tero 3.0 2024, your ticket to boundless exploration. This suspension electric bike is engineered for versatility, effortlessly conquering diverse terrains with off-road wheels, hydraulic disc brakes, and a robust suspension fork. The Turbo Full Power system propels you up hills and across landscapes with ease, quadrupling your pedaling power. Crafted for comfort and control, it boasts a Turbo Full Power 2.0E Motor seamlessly integrated into the aluminum frame, ensuring a silent and smooth ride. Tero's anti-theft features, such as motor disablement and a personalized pin, guarantee security. With a long-range capability of up to 68 miles on a single charge, this powerhouse is ready for any adventure. Tailor your experience with the Specialized app and MasterMind, adjusting power levels and fine-tuning performance. With fender, rack, and kickstand mounts, plus the ability to pull a thru-axle trailer or accommodate a child seat, the Tero is the ultimate companion for those who crave exploration without limits.
Specifications
| Chainrings | 36T |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chain | KMC e9T, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Shift Levers | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Rear Derailleur | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG400, 9-speed, 11-36t |
| Seat Binder | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated &lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Handlebars | Specialized Trail, 6061 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 27mm rise, 31.8mm clamp, S 720mm, M-XL 750mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Motor | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| Battery | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Inner Tubes | Presta, 48mm valve |
| Front Hub | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Rear Hub | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Rims | Stout XC 29, 25mm internal width, disc-specific |
| Fork | SR Suntour XCM32, 110mm travel, lockout |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Bell | Simple bell |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
| Bike Lock | Turbo System Lock |
| Weight | 23.0kg (50 lb, 11.3 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer
Original: $2,182.20
-65%$2,182.20
$763.77



Description
Meet the Turbo Tero 3.0 2024, your ticket to boundless exploration. This suspension electric bike is engineered for versatility, effortlessly conquering diverse terrains with off-road wheels, hydraulic disc brakes, and a robust suspension fork. The Turbo Full Power system propels you up hills and across landscapes with ease, quadrupling your pedaling power. Crafted for comfort and control, it boasts a Turbo Full Power 2.0E Motor seamlessly integrated into the aluminum frame, ensuring a silent and smooth ride. Tero's anti-theft features, such as motor disablement and a personalized pin, guarantee security. With a long-range capability of up to 68 miles on a single charge, this powerhouse is ready for any adventure. Tailor your experience with the Specialized app and MasterMind, adjusting power levels and fine-tuning performance. With fender, rack, and kickstand mounts, plus the ability to pull a thru-axle trailer or accommodate a child seat, the Tero is the ultimate companion for those who crave exploration without limits.
Specifications
| Chainrings | 36T |
| Crankset | Custom alloy forged crankarms |
| Chain | KMC e9T, 9-speed w/ Missing Link™ |
| Shift Levers | Shimano Alivio, 9-speed w/ Optical Gear Display |
| Rear Derailleur | Shimano Alivio, SGS, 9-speed |
| Cassette | Shimano CS-HG400, 9-speed, 11-36t |
| Seat Binder | Alloy, bolt-type, 34.9mm |
| Frame | E5 Aluminum, bottom bracket motor mount, fully integrated &lockable downtube battery, internal cable routing, lock and front rack mount |
| Saddle | Bridge Sport, Steel rails, 155mm |
| Tape | Specialized Trail Grips |
| Handlebars | Specialized Trail, 6061 alloy, 8-degree backsweep, 6-degree upsweep, 27mm rise, 31.8mm clamp, S 720mm, M-XL 750mm |
| SeatPost | Specialized, 6061 alloy, 2-bolt clamp, 0mm setback, 30.9mm |
| Stem | Stout 3D-forged alloy, 31.8mm, 6-degree rise |
| Charger | Custom charger, 42V4A w/ Rosenberger plug, 100-240V |
| Wiring Harness | Custom wire harness |
| UI/Remote | MasterMind TCD, w/handlebar remote, built-in anti-theft feature, Bluetooth® connectivity, customizable display pages |
| Motor | Specialized 2.0E, 50Nm torque, custom tuned motor, 250W nominal |
| Battery | Specialized U2-530, alloy casing, state of charge display, 530Wh |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control, 2Bliss Ready, 29x2.35" |
| Inner Tubes | Presta, 48mm valve |
| Front Hub | Shimano MT400, Centerlock, 15x100mm, 32h |
| Rear Hub | Shimano MT400-B, Centerlock, 12x148 Boost, 32h |
| Rims | Stout XC 29, 25mm internal width, disc-specific |
| Fork | SR Suntour XCM32, 110mm travel, lockout |
| Rear Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Front Brake | Shimano BR-MT200, hydraulic disc, 180mm |
| Bell | Simple bell |
| Pedals | Specialized Body Geometry Fitness, platform, plastic |
| Bike Lock | Turbo System Lock |
| Weight | 23.0kg (50 lb, 11.3 oz) |
| Weight Size | MD |
Information provided by manufacturer















