Specialized Kids Riprock 20 Gloss Dune White/Green
Confidence starts with comfort, and the Riprock 20 delivers both through kid-specific touchpoints like a 130mm Bridge saddle, narrower Q factor, and short cranks for efficient pedaling and reduced strain. Ground Control tires, hydraulic disc brakes, and slack geometry give young riders the control and capability needed to explore trails with ease. A lightweight frame and wide-range gearing round out a platform designed to climb efficiently and descend with confidence.
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 148mm thru-axle, 30.9mm dropper post ready, replaceable derailleur hanger compatible |
| Seat Binder | Bolt-type, 34.9mm |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, 15x110 mm, W/Mini Fender |
| Front Brake | C-STAR Hydraulic Disc Brake, 160mm rotor, adjustable reach |
| Rear Brake | C-STAR Hydraulic Disc Brake, 160mm rotor, adjustable reach |
| Shift Levers | microSHIFT SL-M9295, 9-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent RD-M618M, 9-speed w/o Clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| Chain | KMC X9EPT, Anti-corrosion coating , Missing Link™ |
| Crankset | Forged Alloy, 115mm length, narrow Q-factor, w/ chainguard |
| Chainrings | Alloy 30T, narrow-wide design |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 68mm |
| Rims | Alloy, 16mm depth, 25mm internal width, 28H |
| Front Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 15x110 Boost |
| Rear Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 12x148 Boost, 11-speed compatiable |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Ground Control Sport, 20x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control Sport, 20x2.35" |
| Inner Tubes | Schrader valve |
| Stem | 3D Forged Aluminim, 35mm length, 6-degree rise, 31.8mm clamp diameter |
| Handlebars | Mini Rise, Alloy Double Butted, 6-degree Backsweep, 600mm Width, 31.8mm , 19mm Bar End Diameter |
| Grips | Specialized Trail Grips, 19mm bar end diameter, lock-on |
| Saddle | Kids Bridge Saddle, 130mm |
| SeatPost | Alloy, 0mm offset, 2-bolt clamp, 30.9mm, 300mm length |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
Information provided by manufacturer
Original: $600.10
-65%$600.10
$210.03
Description
Confidence starts with comfort, and the Riprock 20 delivers both through kid-specific touchpoints like a 130mm Bridge saddle, narrower Q factor, and short cranks for efficient pedaling and reduced strain. Ground Control tires, hydraulic disc brakes, and slack geometry give young riders the control and capability needed to explore trails with ease. A lightweight frame and wide-range gearing round out a platform designed to climb efficiently and descend with confidence.
| Frame | A1 Premium Butted Alloy, unisex frame, internal cable routing, 148mm thru-axle, 30.9mm dropper post ready, replaceable derailleur hanger compatible |
| Seat Binder | Bolt-type, 34.9mm |
| Fork | A1 Premium Butted Alloy, Alloy steerer, 15x110 mm, W/Mini Fender |
| Front Brake | C-STAR Hydraulic Disc Brake, 160mm rotor, adjustable reach |
| Rear Brake | C-STAR Hydraulic Disc Brake, 160mm rotor, adjustable reach |
| Shift Levers | microSHIFT SL-M9295, 9-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent RD-M618M, 9-speed w/o Clutch |
| Cassette | microSHIFT Advent, 9-speed, 11-42t |
| Chain | KMC X9EPT, Anti-corrosion coating , Missing Link™ |
| Crankset | Forged Alloy, 115mm length, narrow Q-factor, w/ chainguard |
| Chainrings | Alloy 30T, narrow-wide design |
| Bottom Bracket | Square-tapered, 68mm |
| Rims | Alloy, 16mm depth, 25mm internal width, 28H |
| Front Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 15x110 Boost |
| Rear Hub | Alloy, 6-Bolt, 28H, 12x148 Boost, 11-speed compatiable |
| Spokes | Stainless, 14g |
| Front Tire | Ground Control Sport, 20x2.35" |
| Rear Tire | Ground Control Sport, 20x2.35" |
| Inner Tubes | Schrader valve |
| Stem | 3D Forged Aluminim, 35mm length, 6-degree rise, 31.8mm clamp diameter |
| Handlebars | Mini Rise, Alloy Double Butted, 6-degree Backsweep, 600mm Width, 31.8mm , 19mm Bar End Diameter |
| Grips | Specialized Trail Grips, 19mm bar end diameter, lock-on |
| Saddle | Kids Bridge Saddle, 130mm |
| SeatPost | Alloy, 0mm offset, 2-bolt clamp, 30.9mm, 300mm length |
| Pedals | Nylon platform w/ reflectors |
Information provided by manufacturer





