Trek Checkpoint ALR 3 Bike 2025 Crimson
Built for the versatility of B.C.'s mixed-surface routes, this gravel-ready frame pairs 300 Series Alpha Aluminum with a carbon fork for efficient power transfer and vibration damping. Shimano Sora 2x9 shifting, tubeless-ready Bontrager Paradigm wheels, and mechanical disc brakes provide consistent performance across backroads, climbs, and wet descents. Rack and fender mounts, internal cable routing, and integrated frame bag compatibility offer multi-season functionality for riders loading up or riding light.
Specs
| Frame | 300 Series Alpha Aluminum, tapered head tube, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47 BB, rack and fender mounts, integrated frame bag mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Fork | Checkpoint, full carbon, tapered carbon steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 10.61 kg / 23.4 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
| Shifter | Shimano Sora R3000, 9 speed |
| Front derailleur | Shimano Sora R3000, 31.8mm clamp |
| Rear derailleur | Shimano Sora R3000, mid cage, 34T max cog |
| *Crank | FSA Omega, 46x30, 165mm length (49) 170mm (52, 54) 172.5mm (56, 58) 175mm (61) |
| Cassette | Shimano Sora HG400, 11-32, 9 speed |
| Chain | Shimano Sora HG53, 9 speed |
| Max chainring size | See service manual |
| Hub front | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Hub rear | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Rim | Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42mm |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 180 ml/6 oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | See service manual |
| *Saddle | Bontrager P3 Verse Comp, steel rails, 155 mm width (49, 52) 145mm (54, 56, 58, 61) |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Bontrager Elite Gravel, 38cm width (49) 40cm (52) 42cm (54, 56) 44cm (58, 61) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Bontrager Elite, 31.8mm clamp, Blendr compatible, 7 degree, 70mm length (49) 80mm (52, 54) 90mm (56, 58) 100mm (61) |
| Brake | Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount |
| Brake rotor | Tektro, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer
Original: $1,091.09
-65%$1,091.09
$381.88

Description
Built for the versatility of B.C.'s mixed-surface routes, this gravel-ready frame pairs 300 Series Alpha Aluminum with a carbon fork for efficient power transfer and vibration damping. Shimano Sora 2x9 shifting, tubeless-ready Bontrager Paradigm wheels, and mechanical disc brakes provide consistent performance across backroads, climbs, and wet descents. Rack and fender mounts, internal cable routing, and integrated frame bag compatibility offer multi-season functionality for riders loading up or riding light.
Specs
| Frame | 300 Series Alpha Aluminum, tapered head tube, Internal cable routing, 3S chain keeper, T47 BB, rack and fender mounts, integrated frame bag mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Fork | Checkpoint, full carbon, tapered carbon steerer, rack mounts, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 10.61 kg / 23.4 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
| Shifter | Shimano Sora R3000, 9 speed |
| Front derailleur | Shimano Sora R3000, 31.8mm clamp |
| Rear derailleur | Shimano Sora R3000, mid cage, 34T max cog |
| *Crank | FSA Omega, 46x30, 165mm length (49) 170mm (52, 54) 172.5mm (56, 58) 175mm (61) |
| Cassette | Shimano Sora HG400, 11-32, 9 speed |
| Chain | Shimano Sora HG53, 9 speed |
| Max chainring size | See service manual |
| Hub front | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Hub rear | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Rim | Bontrager Paradigm, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| Tire | Bontrager Girona Pro, Tubeless Ready, GR puncture protection, aramid bead, 60 tpi, 700x42mm |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 180 ml/6 oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | See service manual |
| *Saddle | Bontrager P3 Verse Comp, steel rails, 155 mm width (49, 52) 145mm (54, 56, 58, 61) |
| Seatpost | Bontrager alloy, 27.2mm, 12mm offset, 330mm length |
| *Handlebar | Bontrager Elite Gravel, 38cm width (49) 40cm (52) 42cm (54, 56) 44cm (58, 61) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Bontrager Elite, 31.8mm clamp, Blendr compatible, 7 degree, 70mm length (49) 80mm (52, 54) 90mm (56, 58) 100mm (61) |
| Brake | Tektro C550 mechanical disc brake, dual piston, flat mount |
| Brake rotor | Tektro, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer




