Specialized Stumpjumper 15 Fox Coil Alloy Bike 2025 Brushed/Liquid Metal/Cast Blue
The Specialized Stumpjumper 15 Alloy with Fox Coil suspension is engineered for versatility, delivering a balance of efficiency, control, and rugged capability on technical trails. The M5 alloy frame integrates SWAT downtube storage, while the FOX DHX Factory coil shock and FOX FLOAT 38 Factory fork with GRIP X2 damper provide responsive suspension performance. A Shimano SLX drivetrain, TRP DH-R EVO 4-piston brakes, and an adjustable PNW LOAM dropper post round out a build designed for durability and confident handling across varied terrain.
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 145mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| SWAT | SWAT internal downtube storage |
| Rear Shock | FOX DHX Factory, Ride Dynamics Trail Tune, 210x55mm, S2: 400lbs, S3: 450lbs, S4: 500bs, S5: 550lbs, S6: 600lbs |
| Fork | FOX FLOAT 38 Factory, GRIP X2 damper, HS and LS rebound and compression adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, 160mm of travel |
| Front Brake | TRP DH-R EVO, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rear Brake | TRP DH-R EVO, 4-piston caliper, hydraulic disc, 203mm |
| Shift Levers | Shimano SLX, M7100, 12spd |
| Rear Derailleur | Shimano SLX, M7100, SGS, 12-speed |
| Cassette | Shimano SLX, CS-M7100, 12-speed, 10-51t |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Crankset | Shimano SLX, M7120, 32T ring, 55mm chainline, S2-S3:165mm, S4-S6: 170mm |
| Bottom Bracket | Shimano, BB-MT801, Threaded |
| Rims | Roval Traverse, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready, Front: 29, Rear: 27.5 |
| Front Hub | DT Swiss 370, 15x110mm, 28h |
| Rear Hub | DT Swiss 370, 12x148mm, 32h |
| Spokes | Sapim Force |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Stem | Deity, 35mm clamp, 35mm length |
| Handlebars | Deity, Racepoint, 5-degree upsweep, 9-degree backsweep, 810 width, S2: 25mm rise: S3-S6: 38mm rise |
| Grips | Deity, Knuckleduster, Black |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, S1-S2: 155mm, S3-S6: 143mm |
| SeatPost | PNW Loam OE Dropper, tool-less travel adjust, Range lever, 34.9, S2: 150mm, S3: 170mm, S4-S6: 200mm |
Information provided by manufacturer
Original: $4,000.70
-65%$4,000.70
$1,400.24
Description
The Specialized Stumpjumper 15 Alloy with Fox Coil suspension is engineered for versatility, delivering a balance of efficiency, control, and rugged capability on technical trails. The M5 alloy frame integrates SWAT downtube storage, while the FOX DHX Factory coil shock and FOX FLOAT 38 Factory fork with GRIP X2 damper provide responsive suspension performance. A Shimano SLX drivetrain, TRP DH-R EVO 4-piston brakes, and an adjustable PNW LOAM dropper post round out a build designed for durability and confident handling across varied terrain.
| Frame | M5 Alloy chassis and rear-end, Trail Geometry, SWAT™ Door integration, head tube angle adjustment, threaded BB, internal cable routing, 12x148mm dropouts, sealed cartridge bearing pivots, SRAM UDH compatible, 145mm of travel |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| SWAT | SWAT internal downtube storage |
| Rear Shock | FOX DHX Factory, Ride Dynamics Trail Tune, 210x55mm, S2: 400lbs, S3: 450lbs, S4: 500bs, S5: 550lbs, S6: 600lbs |
| Fork | FOX FLOAT 38 Factory, GRIP X2 damper, HS and LS rebound and compression adjustment, 15x110mm QR axle, 44mm offset, 160mm of travel |
| Front Brake | TRP DH-R EVO, 4-piston caliper, hydraulic disc, 220mm |
| Rear Brake | TRP DH-R EVO, 4-piston caliper, hydraulic disc, 203mm |
| Shift Levers | Shimano SLX, M7100, 12spd |
| Rear Derailleur | Shimano SLX, M7100, SGS, 12-speed |
| Cassette | Shimano SLX, CS-M7100, 12-speed, 10-51t |
| Chain | Shimano SLX, M7100, 12-speed |
| Crankset | Shimano SLX, M7120, 32T ring, 55mm chainline, S2-S3:165mm, S4-S6: 170mm |
| Bottom Bracket | Shimano, BB-MT801, Threaded |
| Rims | Roval Traverse, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready, Front: 29, Rear: 27.5 |
| Front Hub | DT Swiss 370, 15x110mm, 28h |
| Rear Hub | DT Swiss 370, 12x148mm, 32h |
| Spokes | Sapim Force |
| Front Tire | Butcher, GRID TRAIL casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Eliminator, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9/T7 compound, 2Bliss Ready, 27.5x2.3" |
| Inner Tubes | Standard, Presta valve |
| Stem | Deity, 35mm clamp, 35mm length |
| Handlebars | Deity, Racepoint, 5-degree upsweep, 9-degree backsweep, 810 width, S2: 25mm rise: S3-S6: 38mm rise |
| Grips | Deity, Knuckleduster, Black |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, S1-S2: 155mm, S3-S6: 143mm |
| SeatPost | PNW Loam OE Dropper, tool-less travel adjust, Range lever, 34.9, S2: 150mm, S3: 170mm, S4-S6: 200mm |
Information provided by manufacturer

















