Specialized Turbo Kenevo SL Comp Carbon UL Bike 2025 Burnt Gold Metallic/Black Liquid Metal
Specialized Turbo Kenevo SL Comp Carbon UL Bike 2025 Burnt Gold Metallic/Black Liquid Metal
The Specialized Turbo Kenevo SL Comp Carbon UL redefines e-MTB performance with the Turbo SL 1.2 system, delivering 33% more power and 43% more torque while maintaining an ultra-lightweight chassis. Its 170mm of Enduro-tuned travel, 29” wheels, and adjustable geometry provide a stable, controlled ride across technical terrain, with six settings to customize head angle and bottom bracket height. The MasterMind Turbo Control Unit enhances control with real-time power adjustments, ensuring precise support for every trail condition.
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | FACT 11m full carbon, 29", full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 170mm rear travel, geo adjust head tube, geo adjust horst pivot |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | Rockshox SuperDeluxe Select rear shock, 230x62.5mm |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 220mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 200mm rotor |
| Shift Levers | SRAM EC AXS POD RGHT DISCRETE CLAMP D1 |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur |
| Cassette | SRAM XS-1270 Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM Alloy crankset, S2/S3: 165mm, S4/S5: 170mm |
| Chainrings | SRAM T-type ring, 32t |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube 29X1.75-2.4 |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9mm, S2: 125mm, S3/S4: 150mm, S5: 170mm |
| Pedals | PEDAL, TEST RIDE PEDALS PROVIDED BY SPECIALIZED |
| SWAT | SWAT CC, integrated tool and chain tool with spare link in steerer tube |
Information provided by manufacturer
Original: $5,455.50
-65%$5,455.50
$1,909.42
Description
The Specialized Turbo Kenevo SL Comp Carbon UL redefines e-MTB performance with the Turbo SL 1.2 system, delivering 33% more power and 43% more torque while maintaining an ultra-lightweight chassis. Its 170mm of Enduro-tuned travel, 29” wheels, and adjustable geometry provide a stable, controlled ride across technical terrain, with six settings to customize head angle and bottom bracket height. The MasterMind Turbo Control Unit enhances control with real-time power adjustments, ensuring precise support for every trail condition.
| Motor | Specialized 1.2 SL Custom Rx Trail Tuned Motor |
| Battery | Specialized SL1-320, fully integrated, 320Wh |
| UI/Remote | Specialized MasterMind TCU, percentage of remaining charge, 120 possible display configurations, MicroTune assist adjustment, over-the-air updates, ANT+/Bluetooth®, w/Handlebar remote |
| Charger | Custom charger, 48V System w/ SL system charger plug |
| Wiring Harness | Custom Specialized wiring harness |
| Frame | FACT 11m full carbon, 29", full internal cable routing, 148mm spacing, fully sealed cartridge bearings, 170mm rear travel, geo adjust head tube, geo adjust horst pivot |
| Seat Binder | Alloy, 38.6mm |
| Rear Shock | Rockshox SuperDeluxe Select rear shock, 230x62.5mm |
| Fork | RockShox Zeb Select, Charger RC damper, 15x110mm, 44mm offset, 170mm of travel |
| Front Brake | SRAM Maven Bronze, 220mm rotor |
| Rear Brake | SRAM Maven Bronze, 200mm rotor |
| Shift Levers | SRAM EC AXS POD RGHT DISCRETE CLAMP D1 |
| Rear Derailleur | SRAM S1000 Eagle Transmission Derailleur |
| Cassette | SRAM XS-1270 Transmission Cassette, 12spd, 10-52t |
| Chain | SRAM GX Eagle Transmission Flattop Chain |
| Crankset | SRAM Alloy crankset, S2/S3: 165mm, S4/S5: 170mm |
| Chainrings | SRAM T-type ring, 32t |
| Rims | Specialized 29, hookless alloy, 30mm inner width, tubeless ready |
| Front Hub | Specialized alloy front hub disc, sealed cardridge bearings, 6-bolt, 15x110mm thru-axle, 32h |
| Rear Hub | Alloy, sealed cartridge bearings, 12x148mm thru-axle, 32h |
| Spokes | DT Swiss Industry |
| Front Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Rear Tire | Butcher, GRID GRAVITY casing, GRIPTON® T9 compound, 2Bliss Ready, 29x2.3" |
| Inner Tubes | Specialized Turbo Tube 29X1.75-2.4 |
| Stem | Alloy Trail Stem, 35mm bar bore |
| Handlebars | Specialized, 6061 alloy, 6-degree upsweep, 8-degree backsweep, 30mm rise, 800mm width |
| Grips | Specialized Trail Grips |
| Saddle | Bridge Comp, Hollow Cr-mo rails, 155/143mm |
| SeatPost | X-Fusion Manic, infinite adjustable, two-bolt head, bottom mount cable routing, remote SLR LE lever, 34.9mm, S2: 125mm, S3/S4: 150mm, S5: 170mm |
| Pedals | PEDAL, TEST RIDE PEDALS PROVIDED BY SPECIALIZED |
| SWAT | SWAT CC, integrated tool and chain tool with spare link in steerer tube |
Information provided by manufacturer

















