Trek Domane SL 5 Gen 4 Bike 2025 Dark Aquatic
Trek's Domane SL 5 Gen 4 combines endurance-focused geometry with a 500 Series OCLV Carbon frame and IsoSpeed decoupler for all-day comfort on BC's variable roads. Outfitted with a 12-speed Shimano 105 groupset and tubeless-ready Bontrager Paradigm SL wheels, this build balances performance and reliability for long-distance or club rides. Internal frame storage, fender compatibility, and wide 700x32mm tires offer practical features suited to both sport and mixed-weather commuting scenarios.
Specs
| Frame | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 9.02 kg / 19.89 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
| Shifter | Shimano 105 R7120, 12 speed |
| Front derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on, down swing |
| Rear derailleur | Shimano 105 R7100, 36T max cog |
| *Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 165mm length (44/47) 170mm (50/52) 172.5mm (54/56) 175mm (58/60/62) |
| Bottom bracket | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Chain | Shimano SLX M7100, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 48T, 2x: 52/36 |
| Hub front | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Hub rear | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Rim | Bontrager Paradigm SL, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Tire | Bontrager R3 Hard-Case Lite, Tubeless Ready, aramid bead, 120 tpi, 700x32mm |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | 38mm without fenders, 35mm with fenders |
| *Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 155mm width (44/47/50/52) 145mm (54/56/58/60/62) |
| *Seatpost | KVF aero carbon seatpost, 20mm offset, 280mm length (44/47/50/52/54/56) 320mm (58/60/62) |
| *Handlebar | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 36cm width (44/47) 38cm (50) 40cm (52) 42cm (54/56) 44cm (58/60/62) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Trek RCS Pro, -7 degree, 60mm length (44) 70mm (47) 80mm (50) 90mm (52/54) 100mm (56/58) 110mm (60/62) |
| Brake | Shimano 105 hydraulic disc, flat mount |
| Brake rotor | Shimano RT70, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Bag | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
Information provided by manufacturer
Original: $2,764.12
-65%$2,764.12
$967.44
Description
Trek's Domane SL 5 Gen 4 combines endurance-focused geometry with a 500 Series OCLV Carbon frame and IsoSpeed decoupler for all-day comfort on BC's variable roads. Outfitted with a 12-speed Shimano 105 groupset and tubeless-ready Bontrager Paradigm SL wheels, this build balances performance and reliability for long-distance or club rides. Internal frame storage, fender compatibility, and wide 700x32mm tires offer practical features suited to both sport and mixed-weather commuting scenarios.
Specs
| Frame | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 9.02 kg / 19.89 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
| Shifter | Shimano 105 R7120, 12 speed |
| Front derailleur | Shimano 105 R7100, braze-on, down swing |
| Rear derailleur | Shimano 105 R7100, 36T max cog |
| *Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 165mm length (44/47) 170mm (50/52) 172.5mm (54/56) 175mm (58/60/62) |
| Bottom bracket | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Chain | Shimano SLX M7100, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 48T, 2x: 52/36 |
| Hub front | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, 100x12mm thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Hub rear | Bontrager alloy, sealed bearing, centerlock disc, Shimano 11-speed freehub, 142x12mm thru axle |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Rim | Bontrager Paradigm SL, Tubeless Ready, 24-hole, 21mm width, Presta valve |
| Tire | Bontrager R3 Hard-Case Lite, Tubeless Ready, aramid bead, 120 tpi, 700x32mm |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | 38mm without fenders, 35mm with fenders |
| *Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 155mm width (44/47/50/52) 145mm (54/56/58/60/62) |
| *Seatpost | KVF aero carbon seatpost, 20mm offset, 280mm length (44/47/50/52/54/56) 320mm (58/60/62) |
| *Handlebar | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 36cm width (44/47) 38cm (50) 40cm (52) 42cm (54/56) 44cm (58/60/62) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Trek RCS Pro, -7 degree, 60mm length (44) 70mm (47) 80mm (50) 90mm (52/54) 100mm (56/58) 110mm (60/62) |
| Brake | Shimano 105 hydraulic disc, flat mount |
| Brake rotor | Shimano RT70, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
| Bag | Bontrager BITS Internal Frame Storage Bag |
Information provided by manufacturer

















