Trek Domane SL 6 Gen 4 Bike 2025 Lunar Silver
Built around a 500 Series OCLV Carbon frame with IsoSpeed and internal storage, the Trek Domane SL 6 Gen 4 offers all-day comfort and road-smoothing performance. Shimano 105 Di2 12-speed electronic shifting and Paradigm Comp 25 tubeless-ready wheels deliver precise control and responsiveness on rolling terrain and coastal routes alike. Designed with integrated fender mounts and clearance for up to 38mm tires, it's well suited for rides across British Columbia’s varied conditions.
Specs
| Frame | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 8.90 kg / 19.63 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
| Battery | Shimano BT-DN300 |
| Charger | Charging cable included |
| Shifter | Shimano 105 R7170 Di2, 12 speed |
| Front derailleur | Shimano 105 R7150 Di2, braze-on, down swing |
| Rear derailleur | Shimano R7150 Di2, 36T max cog |
| *Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 165mm length (44/47) 170mm (50/52) 172.5mm (54/56) 175mm (58/60/62) |
| Bottom bracket | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 48T, 2x: 52/36 |
| Wheel front | Bontrager Paradigm Comp 25, Tubeless Ready, 25mm rim width, 100x12mm thru axle |
| Wheel rear | Bontrager Paradigm Comp 25, Tubeless Ready, 25mm rim width, Shimano 11/12-speed freehub, 142x12 thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Tire | Bontrager R3 Hard-Case Lite, Tubeless Ready, aramid bead, 120 tpi, 700x32mm |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | 38mm without fenders, 35mm with fenders |
| *Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 155mm width (44/47/50/52) 145mm (54/56/58/60/62) |
| *Seatpost | KVF aero carbon seatpost, 20mm offset, 280mm length (44/47/50/52/54/56) 320mm (58/60/62) |
| *Handlebar | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 36cm width (44/47) 38mm (50) 40cm (52) 42cm (54/56) 44cm (58/60/62) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Trek RCS Pro, -7 degree, 60mm length (44) 70mm (47) 80mm (50) 90mm (52/54) 100mm (56/58) 110mm (60/62) |
| Brake rotor | Shimano RT70, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer
Original: $3,637.00
-65%$3,637.00
$1,272.95
Description
Built around a 500 Series OCLV Carbon frame with IsoSpeed and internal storage, the Trek Domane SL 6 Gen 4 offers all-day comfort and road-smoothing performance. Shimano 105 Di2 12-speed electronic shifting and Paradigm Comp 25 tubeless-ready wheels deliver precise control and responsiveness on rolling terrain and coastal routes alike. Designed with integrated fender mounts and clearance for up to 38mm tires, it's well suited for rides across British Columbia’s varied conditions.
Specs
| Frame | 500 Series OCLV Carbon, IsoSpeed, internal storage, tapered head tube, internal cable routing, 3S chain keeper, fender mounts, flat mount disc, 142x12mm thru axle |
| Fork | Domane SL carbon, tapered carbon steerer, internal brake routing, fender mounts, flat mount disc, 12x100mm thru axle |
| Weight | 56 - 8.90 kg / 19.63 lbs (with TLR sealant, no tubes) |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 275 pounds (125 kg). |
| Battery | Shimano BT-DN300 |
| Charger | Charging cable included |
| Shifter | Shimano 105 R7170 Di2, 12 speed |
| Front derailleur | Shimano 105 R7150 Di2, braze-on, down swing |
| Rear derailleur | Shimano R7150 Di2, 36T max cog |
| *Crank | Shimano 105 R7100, 50/34, 165mm length (44/47) 170mm (50/52) 172.5mm (54/56) 175mm (58/60/62) |
| Bottom bracket | Praxis, T47 threaded, internal bearing |
| Cassette | Shimano 105 7101, 11-34, 12 speed |
| Max chainring size | 1x: 48T, 2x: 52/36 |
| Wheel front | Bontrager Paradigm Comp 25, Tubeless Ready, 25mm rim width, 100x12mm thru axle |
| Wheel rear | Bontrager Paradigm Comp 25, Tubeless Ready, 25mm rim width, Shimano 11/12-speed freehub, 142x12 thru axle |
| Skewer front | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Skewer rear | Bontrager Switch thru axle, removable lever |
| Tire | Bontrager R3 Hard-Case Lite, Tubeless Ready, aramid bead, 120 tpi, 700x32mm |
| Tire part | Bontrager TLR sealant, 6oz |
| Rim strip | Bontrager TLR |
| Max tire size | 38mm without fenders, 35mm with fenders |
| *Saddle | Verse Short Comp, steel rails, 155mm width (44/47/50/52) 145mm (54/56/58/60/62) |
| *Seatpost | KVF aero carbon seatpost, 20mm offset, 280mm length (44/47/50/52/54/56) 320mm (58/60/62) |
| *Handlebar | Bontrager Elite IsoZone VR-SF, alloy, 31.8mm, internal Di2 routing, 75mm reach, 128mm drop, 36cm width (44/47) 38mm (50) 40cm (52) 42cm (54/56) 44cm (58/60/62) |
| Handlebar tape | Bontrager Supertack Perf tape |
| *Stem | Trek RCS Pro, -7 degree, 60mm length (44) 70mm (47) 80mm (50) 90mm (52/54) 100mm (56/58) 110mm (60/62) |
| Brake rotor | Shimano RT70, centerlock, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes: 160mm front & rear |
Information provided by manufacturer

















