Trek Marlin 4 Gen 2 27.5 Bike 2025 Matte Hex Blue
Trek’s Marlin 4 Gen 2 blends dependable trail performance with everyday versatility, making it a solid choice for riders new to mountain biking or commuting on mixed terrain. Built with a lightweight Alpha Silver Aluminum frame, SR Suntour suspension, and mechanical disc brakes, it delivers responsive control and comfort on both rail trails and technical singletrack. Integrated rack and fender mounts, plus a Shimano 14-speed drivetrain, extend utility for gear-hauling and daily rides.
Specs
| *Frame | Alpha Silver Aluminum, curved top tube, internal routing, chainstay disc brake mount, rack and kickstand mount, 135x5mm QR (XS/S) / Alpha Silver Aluminum, internal routing, chainstay disc brake mount, rack and kickstand mount, 135x5mm QR (M/ML/L/XL) |
| *Fork | SR Suntour XCE 28, coil spring, preload, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 80mm travel (XS) / SR Suntour XCE 28, coil spring, preload, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (S) / SR Suntour XCE 28, coil spring, preload, 46mm offset for 29'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (M/ML/L/XL) |
| Max compatible fork travel | 100mm (XS & S: 490mm axle-to-crown, M & up: 509mm axle-to-crown) |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Hub rear | Formula DC-31, alloy, 6-bolt, 6/7/8 speed freewheel, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| *Tire | Bontrager XR2 Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.20'' (XS/S) / Bontrager XR2 Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.20'' (M/ML/L/XL) |
| Max tire size | Frame: 29x2.20" (XS & S: 27.5x2.40"), Fork: See manufacturer |
| *Shifter | Shimano EF500, 8 speed / Shimano EF500, 7 speed |
| Front derailleur | Shimano Altus M315, 34.9mm clamp, top swing, dual pull |
| Rear derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| *Crank | ProWheel TM-CY10, 36/22, 170mm length (XS/S/M) ProWheel TM-CY10, 36/22, 175mm length (M/ML/L) |
| Bottom bracket | VP BC73, 73mm, threaded cartridge |
| Cassette | Shimano TZ500, 14-34, 7 speed |
| Chain | KMC Z7, 7 speed |
| Pedal | VP-536 nylon platform |
| Max chainring size | 1x: See FAQ, 2x: 36T, 3x: 42T |
| Saddle | Bontrager Verse Short, stainless steel rails |
| *Seatpost | Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length (XS/S) 360mm (M) 400mm (ML/L/XL) |
| *Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 5mm rise, 690mm width (XS/S) / Size: M , ML , L , XL Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width (M/ML/L/XL) |
| Grips | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 50mm length (XS/S) 60mm (M) 70mm (ML/L) 80mm |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8'' |
| *Brake | Tektro MD-M280 mechanical disc / Tektro MD-M281 mechanical disc / Tektro MD-M280 mechanical disc, 160mm rotor / Tektro MD-M281 mechanical disc, 160mm rotor |
| *Brake rotor | Tektro wave, 6-bolt, 160mm (XS/S/M/ML/L/XL) / Tektro, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes - Frame: 180mm, min 160mm, Fork: see fork manufacturer |
| Weight | M - 14.60 kg / 32.19 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer

Description
Trek’s Marlin 4 Gen 2 blends dependable trail performance with everyday versatility, making it a solid choice for riders new to mountain biking or commuting on mixed terrain. Built with a lightweight Alpha Silver Aluminum frame, SR Suntour suspension, and mechanical disc brakes, it delivers responsive control and comfort on both rail trails and technical singletrack. Integrated rack and fender mounts, plus a Shimano 14-speed drivetrain, extend utility for gear-hauling and daily rides.
Specs
| *Frame | Alpha Silver Aluminum, curved top tube, internal routing, chainstay disc brake mount, rack and kickstand mount, 135x5mm QR (XS/S) / Alpha Silver Aluminum, internal routing, chainstay disc brake mount, rack and kickstand mount, 135x5mm QR (M/ML/L/XL) |
| *Fork | SR Suntour XCE 28, coil spring, preload, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 80mm travel (XS) / SR Suntour XCE 28, coil spring, preload, 42mm offset for 27.5'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (S) / SR Suntour XCE 28, coil spring, preload, 46mm offset for 29'' wheel, 100mm QR, 100mm travel (M/ML/L/XL) |
| Max compatible fork travel | 100mm (XS & S: 490mm axle-to-crown, M & up: 509mm axle-to-crown) |
| Hub front | Formula DC-20, alloy, 6-bolt, 5x100mm QR |
| Hub rear | Formula DC-31, alloy, 6-bolt, 6/7/8 speed freewheel, 135x5mm QR |
| Skewer rear | 152x5mm QR |
| Rim | Bontrager Connection, double-wall, 32-hole, 20mm width, schrader valve |
| Spokes | 14g stainless steel, black |
| *Tire | Bontrager XR2 Comp, wire bead, 30 tpi, 27.5x2.20'' (XS/S) / Bontrager XR2 Comp, wire bead, 30 tpi, 29x2.20'' (M/ML/L/XL) |
| Max tire size | Frame: 29x2.20" (XS & S: 27.5x2.40"), Fork: See manufacturer |
| *Shifter | Shimano EF500, 8 speed / Shimano EF500, 7 speed |
| Front derailleur | Shimano Altus M315, 34.9mm clamp, top swing, dual pull |
| Rear derailleur | Shimano Tourney TY300 |
| *Crank | ProWheel TM-CY10, 36/22, 170mm length (XS/S/M) ProWheel TM-CY10, 36/22, 175mm length (M/ML/L) |
| Bottom bracket | VP BC73, 73mm, threaded cartridge |
| Cassette | Shimano TZ500, 14-34, 7 speed |
| Chain | KMC Z7, 7 speed |
| Pedal | VP-536 nylon platform |
| Max chainring size | 1x: See FAQ, 2x: 36T, 3x: 42T |
| Saddle | Bontrager Verse Short, stainless steel rails |
| *Seatpost | Bontrager alloy, 31.6mm, 12mm offset, 330mm length (XS/S) 360mm (M) 400mm (ML/L/XL) |
| *Handlebar | Bontrager alloy, 31.8mm, 5mm rise, 690mm width (XS/S) / Size: M , ML , L , XL Bontrager alloy, 31.8mm, 15mm rise, 750mm width (M/ML/L/XL) |
| Grips | Bontrager XR Endurance Comp, lock-on |
| *Stem | Bontrager Comp, 31.8mm, Blendr compatible, 7 degree, 50mm length (XS/S) 60mm (M) 70mm (ML/L) 80mm |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8'' |
| *Brake | Tektro MD-M280 mechanical disc / Tektro MD-M281 mechanical disc / Tektro MD-M280 mechanical disc, 160mm rotor / Tektro MD-M281 mechanical disc, 160mm rotor |
| *Brake rotor | Tektro wave, 6-bolt, 160mm (XS/S/M/ML/L/XL) / Tektro, 6-bolt, 160mm |
| Rotor size | Max brake rotor sizes - Frame: 180mm, min 160mm, Fork: see fork manufacturer |
| Weight | M - 14.60 kg / 32.19 lbs |
| Weight limit | This bike has a maximum total weight limit (combined weight of bicycle, rider, and cargo) of 300 pounds (136 kg). |
Information provided by manufacturer

















